|
Agapanthus Azurro
Just nu blommar flera av våra mest färgsprakande knölväxter – med ursprung i tropiska delar av Sydafrika och Syd- och Mellanamerika. Två av dem är dessutom nya i vårt sortiment den här veckan.
Agapanthus ‘Azurro’
En nyhet från Sydafrika med ståtliga, himmelsblå blommor i klotformade samlingar. Stilren, långlivad och perfekt för stora krukor i soligt läge.
Ornithogalum thyrsoides
En annan nyhet – även den från Sydafrika. Skira, vita stjärnformade blommor i spiror, som nästan ser självlysande ut i kvällsljus.
Oxalis triangularis 'Crazy Plum'
Dramatiska, plommonlila blad som fäller ihop sig nattetid – och små rosa blommor som svävar ovanför som små fjärilar.
Oxalis tetraphylla 'Iron Cross'
Kompakt, låg växt med klöverliknande blad och vinrött centrum – och härligt klarröda blommor som dyker upp från juni och framåt.
Följ med på en resa genom de tropiska knölarnas värld – direkt från din fönsterbräda.
Knöliga hälsningar,
Peter och Björn
bladhuset.se
|
Ornithogalum thyrsoides
|
|
|
|
Oxalis triangularis ‘Crazy Plum’
|
|
|
Tack för att du är medlem i Blomsterfamiljens klubb. Nyhetsbrevet är en del av ditt medlemskap. Du kan ändra e-postadress och intresseområden eller avsluta prenumerationen när du vill. Du är alltid välkommen att höra av dig till oss på order@orchidehuset.se eller telefon 070 297 20 47. Eller skicka ett vykort till Jakobsbergsgatan 31, 724 61 Västerås.