|
Fiberbanan
Nu blir det tropisk stämning i Bladhuset – vi har en spännande nyhet och en efterlängtad återkomst!
Nyhet! Musa basjoo – den japanska fiberbananen är här!
Denna tåliga bananplanta ger exotisk djungelkänsla i både trädgård och kruka. I skyddat läge kan den till och med övervintra utomhus i delar av Sverige! Ett måste för dig som vill ha stora blad och frodig grönska.
Tillbaka i lager! Hibiscus sabdariffa
Känd för sina vackra röda foderblad som används till te och dryck, bland annat som “rosell” i karibiska recept. En odlingsvärd växt med både ätbara och dekorativa egenskaper – och dessutom riktigt rolig att följa under säsongen.
Se dessa och alla andra växter i Bladhuset
Välkommen till en grönare, varmare och ännu mer spännande växtsäsong!
Tropiska hälsningar,
Peter och Björn
bladhuset.se
|
Rosellhibiskus
|
|
|
Tack för att du är medlem i Blomsterfamiljens klubb. Nyhetsbrevet är en del av ditt medlemskap. Du kan ändra e-postadress och intresseområden eller avsluta prenumerationen när du vill. Du är alltid välkommen att höra av dig till oss på order@orchidehuset.se eller telefon 070 297 20 47. Eller skicka ett vykort till Jakobsbergsgatan 31, 724 61 Västerås.